Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Σαν Σήμερα (15/12/2013): Όλυμπος Γυμνού-Ταμυναϊκός 0-2

Με 2-0 επικράτησε στο Γυμνό ο Ταμυναϊκός του Ολύμπου, σαν σήμερα 15/12, για τη 14η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και είχαν δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά με τον Δίπλα, με τον Ταμυναϊκό να παίρνει τα ‘ηνία’ μετά το πρώτο εικοσάλεπτο και αφού ‘άγγιξε’ το γκολ στο 42′ με το σουτ στο δοκάρι του Κοίλιαρη, τελικά άνοιξε το σκορ δύο λεπτά μετά με πλασέ του Σταμέλου μέσα στην περιοχή και έπειτα από βαθιά μπαλιά του Πιλάτη στην ‘πλάτη’ της αντίπαλης άμυνας.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αλιβερίου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αφού έχασε κάποιες ευκαιρίες με τον Σκοντόβολο και τον Σταμέλο, ‘σφράγισε’ τη νίκη της με το σουτ του Γιαννούλη στο 79′, με τον Πιλάτη να βγάζει και πάλι την τελική πάσα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πάνος/Παντελάκης-Δελχάς.

ΓΚΟΛ: 44′ Σταμέλος, 79′ Γιαννούλης.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Δημήτρης Μπούρικας): Μωραΐτης, Β. Κιούσης, Β. Δαφνής, Κοτρογιάννης, Πάττας, Κόντος, Δ. Κιούσης (72′ Κατσαρής), Δίπλας, Σ. Αργύρης, Μπασούκος (46′ Ζαχαριάς), Α. Κιούσης.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Λύκος): Μητακίδης, Δροσάτος, Κοίλιαρης, Ιωαννίδης, Μπασινάς (90’+ Αντωνίου), Κρόκος, Σταμέλος (90’+ Κιούσης), Πιλάτης, Α. Αργύρης, Γιαννούλης, Σκοντόβολος (81′ Καρατζάς).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Λήλας Βασιλικού-Απόλλων Ερέτριας 1-1, Παντριαδικός-Αρτάκη 0-0, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 3-0, Σκύρος-Αυλωνάρι 3-0, Καστέλλα-Ιστιαία 1-1, Ακαδημία Ιστιαίας-Δροσιά 0-3, Λουκίσια-Δύστος 4-0, Όλυμπος Γυμνού-Ταμυναϊκός 0-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Ερέτριας 31, Ολυμπιακός Χαλκίδας 30, Λουκίσια 30, Ιστιαία 29, Αρτάκη 29, Δροσιά 22, Ταμυναϊκός 21, Λήλας Βασιλικού 20, Καστέλλα 20, Αυλωνάρι 17, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 16, Σκύρος 16, Δύστος 13, Ακαδημία Ιστιαίας 9, Παντριαδικός 9, Όλυμπος Γυμνού 7.