Σάββατο 7 Μαρτίου 2020

Α' ΕΣΚΑΣΕ: Αστέρας Αλιβερίου-Γ.Σ. Ιτέας 62-76

Νίκη που τον διατηρεί στη 2η θέση της βαθμολογίας για τον Γ.Σ. Ιτέας που επικράτησε με 60-76 του Αστέρα Αλιβερίου, σε ένα αγώνα με μεγάλο ενδιαφέρον και για τους δύο αντιπάλους, ο κάθε ένας για τους δικούς του λόγους!
Ο Αστέρας έπαιζε ένα από τα βασικά του χαρτιά για παραμονή μετά τη νίκη επί του Τελεθριακού, διατηρήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος αλλά η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Μωραΐτη προς το τέλος της αναμέτρησης, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων που πήραν ένα σημαντικό διπλό.

Ο Γ.Σ. Ιτέας πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ ξεφεύγοντας με 10-16 και 18-27 στο 14′ για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με το καθαρό 31-44. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, έβγαλαν αντίδραση πάνω στο παρκέ και στο 33′ ισοφάρισαν σε 56-56 με πολύ καλή άμυνα!

Με 5 πόντους του Σταύρου που ήταν καταπληκτικός πετυχαίνοντας συνολικά 37 πόντους και ένα τρίποντο του Ευθυμίου, ο Γ.Σ. Ιτέας πήρε και πάλι απόσταση ασφαλείας στο σκορ για να φτάσει τελικά στη νίκη με 62-76 με διαδοχικούς πόντους του Μπαντελά στα τελευταία λεπτά.

Από τους γηπεδούχους που δεν είχαν σε καλή μέρα τους Χαρατσή και Φωτητζόγλου που συνήθως τραβάνε στο σκορ, πολύ καλοί οι Ιωάννου Ε. και Κανάκης. Από τον Γ.Σ. Ιτέας που ταξίδεψε στο Αλιβέρι με 6 παίδες αλλά και έναν…σούπερ Σταύρου που ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα, για να τον ακολουθήσουν οι Δημητρίου και Ευθυμίου, αυτή η νίκη τον διατηρεί σε θέση ισχύος μπαίνοντας πλέον στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Ντάνος-Χαϊνά.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 31-44, 49-54, 62-76.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Χαρατσής 6, Γανωτής 5 (1), Παπανικολάου 6, Ιωάννου Ε. 15 (2), Σπύρου, Μάστορης Θ. 7 (1), Μεϊντάνης 6, Φωτητζόγλου 5, Νακόπουλος, Κανάκης 8, Ιωάννου Φ. 4, Γλάρος.
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος 3, Μαναίος, Ντινόπουλος, Χαλκιάς, Αγγελόπουλος 3 (1), Περδίκης, Ευθυμίου 7 (1), Δημητρίου 16, Σταύρου 37 (4), Τσιριπέρου 2, Μπαντελάς 8.