Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ: Ανατροπή και φουλ για παραμονή!

Για το φινάλε του πρώτου γύρου φύλαγε τα καλύτερα ο Αστέρας Αλιβερίου, που έπιασε σούπερ εμφάνιση ιδίως στο β’ ημίχρονο, φτάνοντας σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας,
απέναντι στον ισχυρό Απόλλωνα Λιβαδειάς με 79-67! Οι παίκτες του Λασπά παρότι βρέθηκαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 28-37, πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή ξεκινώντας από την άμυνα όπου με ζώνη μπλόκαραν τον Απόλλωνα ενώ με την ψυχολογία στα ύψη και βάζοντας μεγάλα σουτ γύρισαν τον αγώνα και έφτασαν σε μα μεγάλη νίκη με 12 πόντους διαφορά! Ο Απόλλωνας, που ήξερε μετά την ήττα του Τελεθριακού το μεσημέρι, πως με δική του νίκη θα πάταγε κορυφή, δεν ήταν καλός για ένα ημίχρονο και αυτό το πλήρωσε χάνοντας πολύτιμο έδαφος στο γκρουπ των πρωτοπόρων!

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο (17-17) ο Απόλλωνας πήρε το πάνω χέρι στο σκορ για να ξεφύγει με 19-28 και 28-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μετά το 48-53 του 30′ ο Αστέρας βρήκε με ευκολία διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χαρατσή και Κανάκη, έφτασε στη νίκη με 79-67!

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων για ένα ακόμα παιχνίδι, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Ντάλλης, που τελείωσε τον αγώνα με 28 (5) πόντους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καραμπιτσάκος-Αρτσίτας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 28-37, 48-53, 79-67.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Χαρατσής 27 (3), Ιωάννου Ε.  6, Σπύρου, Μάστορης Θ. 11 (3), Μεϊντάνης 4, Φωτητζόγλου 11, Νακόπουλος, Κανάκης 16, Ιωάννου Φ. 4, Μάστορης Ι.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου, Φρυγανάς 9, Γκυζίμης 3, Τερματζίδης 9 (2), Μπουζίκας, Στάντζος, Σταυλιώτης, Παππάς, Καρφάκης 6, Μουτζούρης 7, Ντάλλης 28 (5), Σκαλτσάς 5.