Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020

Νίκη-οξυγόνο...Αστέρας Αλιβερίου-Τελεθριακός 76-68

Βαθμολογική ανάσα για τον Αστέρα Αλιβερίου που επικράτησε στην έδρα του με 76-68 του Τελεθριακού, έφτασε τις 4 νίκες και περιμένει το απόγευμα…στραβοπάτημα του Μάκαρου στην έδρα
της Προοδευτικής ώστε να πλησιάσει στον 1 πόντο! Ντέρμπι το ματς, χωρίς υψηλό θέαμα, αλλά με εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ και με την τελευταία περίοδο να κρίνει τα πάντα.

Ο Τελεθριακός που δεν μπόρεσε να συνεχίσει με νίκη ώστε να πλησιάσει στην τετράδα, μετά το ισόπαλο 29-29 του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 47-50 στο τέλος της γ’ περιόδου. Ο Αστέρας όμως, μετά το 54-54 βρήκε εύκολα διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι και παίζοντας καλό μπάσκετ στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα ξέφυγε με 61-57 και 68-59 στο 1:15 για τη λήξη με δύο καθοριστικά τρίποντα σε αυτό το διάστημα του Παπανικολάου. Οι γηπεδούχοι, παρότι είχαν…αυτοκτονικές τάσεις βλέποντας τον Τελεθριακό να μειώνει σε 70-65 ένα λεπτό πριν το τέλος με τρίποντα των Τσιριμώκου και Παπαθανασίου και να έχει και 0/2 βολές με τον Κιαπέκο, κράτησαν τελικά το προβάδισμα και πήραν τη σημαντική νίκη με 76-68.

Από τον Αστέρα οι Χαρατσής και Φωτητζόγλου τράβηξαν το σκορ, ενώ καθοριστική ήταν η βοήθεια του Παπανικολάου που επέστρεψε μετά από μεγάλο διάστημα λόγω τραυματισμού.

Από τον Τελεθριακό, ο Παπαθανασίου με 22 πόντους και ο Κιαπέκος με 19 ήταν οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση, από την οποία έλειψαν αυτή τη φορά οι πόντοι του Τσιριμώκου.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Αρτσίτας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 29-29, 47-50, 76-68.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Χαρατσής 27 (1), Γανωτής 4, Παπανικολάου 13 (3), Ιωάννου Ε., Σπύρου, Μάστορης Θ., Μεϊντάνης 7 (1), Φωτητζόγλου 20, Νακόπουλος, Κανάκης 4, Ιωάννου Φ. 1, Γλάρος.
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Μέτα 6, Κοσμετάτος 11 (1), Παπαθανασίου 22 (2), Φώτου, Λιόντος, Τσιτούμης 2, Τσιριμώκος 8 (2), Κιαπέκος 19 (1), Κλούρας, Γκατζούρης.