Πέμπτη 27 Ιουλίου 2023

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (ΠΟΛΟ): Νικηφόρα πρεμιέρα για ΝΟΑ στην τελική φάση!

Ξεκίνησε σήμερα Πέμπτη 27/7 η τελική φάση του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής υδατοσφαίρισης, που διεξάγεται στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλκίδας.

Ο ΝΟ Αλιβερίου ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του, επικρατώντας 9-6 του ΑΟ Καστέλλας, ενώ ο έτερος εκπρόσωπος

της Εύβοιας -και οικοδεσπότης- ΝΟ Χαλκίδας ρίχνεται στη μάχη αύριο το απόγευμα Παρασκευή 28/7 (αντιμετωπίζοντας στο ευβοϊκό ντέρμπι τον ΝΟΑ). Στον άλλο όμιλο, Νίκη Βόλου και ΟΠΑΘΑ Πατρών έφτασαν σε ‘τρίποντα’, επικρατώντας αντίστοιχα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και του Επειού Ήλιδας.

ΝΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ 9-6

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό το ματς με το οποίο άνοιξε η αγωνιστική αυλαία, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στο γκολ και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Η ομάδα του Αλιβερίου ήταν αποφασιστική στην τελευταία καθοριστική περίοδο και κρατώντας απαραβίαστη την εστία της, πήρε το προβάδισμα ξανά περίπου 3μιση λεπτά πριν το φινάλε. Ουσιαστικά ‘κλείδωσε’ το ‘τρίποντο’ -κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά- ένα λεπτό πριν το τέλος, οπότε και βρέθηκε στο +2 (8-6), επικρατώντας τελικά με 9-6.

ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΚΟΡ: 0-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-4, 4-4, 4-5, 5-5, 5-6, 6-6, 9-6.

8ΛΕΠΤΑ: 2-1, 3-3, 6-6, 9-6.

ΝΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Νίκος Χαλκίτης): Λαμπρινέας, Ι. Παυλάκης 1, Μαντζόπουλος, Σ. Καλφάογλου 1, Δ. Καλφάογλου, Παπαδημητρόπουλος 2, Ίσκος, Παπάζογλου 2, Αραβανής, Κανελλόπουλος 3.

ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ (Ξενοφώντας Μαρκόπουλος): Καποδίστριας, Τσιαντάς, Τζατζάνης, Κόντης 1, Μαυροφόρος 2, Κ. Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Χάλαρης 2, Βαφειάδης 1,  Χ. Βαφειάδης, Γαβαλάς, Υδραίος.

Αναλυτικά τα μέχρι τώρα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και το υπόλοιπο πρόγραμμα της τελικής φάσης: