Σάββατο 29 Ιουλίου 2023

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (ΠΟΛΟ): Ξεκίνημα με νίκη για ΝΟΧ επί του ΝΟΑ

Συνεχίστηκε την Παρασκευή 28/7 η τελική φάση της Γ' Εθνικής υδατοσφαίρισης, που διεξάγεται στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλκίδας. Ο ΝΟ Χαλκίδας, που φιλοδοξεί να φτάσει στην άνοδο, ξεκίνησε ιδανικά τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του, επικρατώντας στο ευβοϊκό ντέρμπι του αξιόμαχου ΝΟ Αλιβερίου με 14-7, στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Αλιβερίου, που απέναντι στον ΝΟΧ ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της στη φετινή Γ' Εθνική, αγωνίστηκε και το πρωί της Παρασκευής αντιμετωπίζοντας -σε ένα καθοριστικό ματς για την πρόκριση στα ημιτελικά- την Αργυρούπολη, η οποία επικρατώντας με 11-7 έκανε σημαντικό βήμα.

Ο ΝΟΑ θα μπορούσε να πάρει και αυτό το παιχνίδι και να αγκαλιάσει την πρόκριση στα ημιτελικά, αν ήταν πιο αποτελεσματικός επιθετικά, με την κούραση και τα λάθη να γέρνουν την πλάστιγγα προς τη μεριά της πιο ‘φρέσκιας’ αγωνιστικά Αργυρούπολης.

ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΝΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 11-7

Κλειστό το σκορ στο ματς στις πρώτες τρεις περιόδους, με την ομάδα της Εύβοιας να χάνει την ευκαιρία να ‘χτίσει’ διαφορά, ενώ με αμυντικά λάθη ‘χάρισε’ εύκολα τέρματα στην ομάδα της Αργυρούπολης, που έμοιαζε πιο ξεκούραστη και πιο ‘φρέσκια’. Ο ΝΟΑ αντέδρασε γρήγορα στην τρίτη περίοδο όταν η Αργυρούπολη προηγήθηκε με δύο τέρματα (6-4), ισοφαρίζοντας (6-6). Στην τέταρτη περίοδο κρίθηκαν όλα, περίπου 3μιση λεπτά για το τέλος, όταν η Αργυρούπολη βρέθηκε ξανά στο +2 (9-7), φτάνοντας τελικά ως το +4 (11-7), απέναντι στον απογοητευμένο και κουρασμένο ΝΟΑ.

ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΚΟΡ: 0-1, 2-1, 2-3, 3-3, 3-4, 6-4, 6-6, 7-6, 7-7, 11-7.

8ΛΕΠΤΑ: 1-1, 4-4, 7-6, 11-7.

ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παναγιώτης Καλογιάννης): Σιαβέλης, Κυριακού, Κασνέτσης, Παρίσης 3, Χατζής 2, Χίου 1, Ζαχαριουδάκης 1, Μπαρτζιώκας 1, Ν. Δεληγιάννης, Λεντούδης 2, Γκλερτ, Μέλος, Ν. Δεληγιάννης, Μαρής 1.

ΝΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Νίκος Χαλκίτης): Λαμπρινέας, Ι. Παυλάκης 4, Μαντζόπουλος, Σ. Καλφάογλου, Δ. Καλφάογλου 1, Παπαδημητρόπουλος, Ίσκος, Παπάζογλου 1, Κανελλόπουλος , Αραβανής 1.

ΝΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 7-14

‘Μουδιασμένα’ μπήκε στο ματς ο οικοδεσπότης ΝΟΧ, με τον ΝΟΑ να αιφνιδιάζει και βρίσκεται στο +3 (4-1) στο ξεκίνημα του δεύτερου 8λεπτου. Κάπου εκεί η ομάδα της Χαλκίδας άρχισε να βρίσκει ρυθμό και ‘έσφιξε’ σαν μέγγενη την άμυνα της, κρατώντας χωρίς σκορ τους αντιπάλους της μέχρι και έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, κάτι που επέτρεψε στον ΝΟΧ να ‘καθαρίσει’ νωρίς το ματς.

Διαδικαστικής σημασίας ειδικά η τελευταία περίοδο, με τον Γιάννη Αλαφάκη να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής στα νέα του ‘φυντάνια’, που έδειξαν πολύ καλά στοιχεία απέναντι σε έναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και έμπειρο αντίπαλο.

ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΚΟΡ: 2-0, 2-1, 4-1, 4-11, 5-11, 5-12, 7-12, 7-14.

8ΛΕΠΤΑ: 3-1, 4-5, 4-11, 7-14.

ΝΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Νίκος Χαλκίτης): Καλαϊτζίδης, Ι. Παυλάκης, Μαντζόπουλος, Σ. Καλφάογλου 1, Δ. Καλφάογλου 1, Παπαδημητρόπουλος 1, Λαμπρινέας, Παπάζογλου 3, Κανελλόπουλος 1, Αραβανής.

ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιάννης Αλαφάκης): Πουλής, Μανουσάκης 2, Παλαιολόγος 2, Καρλής, Οικονόμου, Καρακασίλης 1, Παπαγιαννάκης 4, Μιχαηλίδης, Γ. Κατσαράνης, Μπαχάς 1, Ν. Μερκουριάδης 1, Α. Κατσαράνης, Τρίκας, Ζωντός 1, Κοκκάλας 2.

Αναλυτικά τα μέχρι τώρα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και το υπόλοιπο πρόγραμμα της τελικής φάσης: