Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2021

Α' ΕΣΚΑΣΕ: Διπλό έστω και δύσκολα! Αστέρας Αλιβερίου-Άρης Θήβας 68-73

Ο Άρης υπέταξε τον Αστέρα Αλιβερίου με 68-73, κατακτώντας μια αγχωτική νίκη, απέναντι σε ένα αντίπαλο, που όπως και πέρυσι, δείχνει πως ξέρει να κάνει τη…ζωή δύσκολη στους μεγάλους της κατηγορίας!

Ντέρμπι το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Ο Άρης προηγήθηκε με 18-25 στο 9′ που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του, όμως ο Αστέρας αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 9-0 πέρασε μπροστά με 27-25. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το ημίχρονο, στο οποίο πήρε προβάδισμα με ένα πόντο ο Αστέρας με εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή (43-42)! Πρόβλημα για τον Άρη σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, το γεγονός ότι φορτώθηκε με 4 φάουλ ο Παναγιωτίδης λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου!

Αμφίρροπη και η γ’ περίοδος, με τον Άρη να έχει ένα μικρό προβάδισμα την περισσότερη ώρα που όμως ποτέ δεν τον εξασφάλιζε! Το 50-52, έγινε 50-55 στο 30′ με τους ”κιτρινόμαυρους” να ξεφεύγουν με 54-61 στο 35′ και 60-68 στο 378′ δείχνοντας να καθαρίζουν τον αγώνα. Ο Αστέρας όμως και πάλι αντέδρασε και με σερί 5-0 μείωσε σε 65-68. Στο τέλος το ματς πήγε στις βολές, ο Άρης ήταν πιο ψύχραιμος και τελικά πήρε τη νίκη με 68-73, ξεκινώντας ιδανικά τη σεζόν!

Διαιτητές: Χαϊνά-Τσάλας Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 43-42, 50-55, 68-73.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Ρέτσας 2, Καραμάνος, Γλάρος, Καψούλης 27 (1), Μάστορης Ι., Βασιλείου, Ιωάννου Στρ., Αχματιώτης 17 (3), Ιωάννου Φ. 13, Τζουβάνας 9, Βογιατζής Σοφ.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Ματσαγγούρας, Χατζής, Γρυπάρης 21 (3), Παναγιωτίδης 28 (6), Χαρατσής Ι. 9, Θωμάς 7 (2), Κικίδης Κ., Κανινής 3, Κικίδης Ν., Κουτρουλάρας 3 (1), Μπόκος, Παγώνης 2.