Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021

Α' ΕΣΚΑΣΕ: Λοκρός-Αστέρας Αλιβερίου 97-53

Στο ρελαντί ο Λοκρός επικράτησε του Αστέρα Αλιβερίου με 97-53, πέτυχε το 4/4 στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, με μόλις ένα συγκάτοικο πλέον, μετά το ντέρμπι της Θήβας! Ο Λοκρός επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, πήρε εύκολα το ματς από τη στιγμή που ήταν σοβαρός πάνω στο παρκέ και ήδη σκέφτεται το επόμενο παιχνίδι, που θα έχει σαφώς μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, στο Σχηματάρι με αντίπαλο τον Πρωτέα.

Η ομάδα του Ανέστη Μάτου προηγήθηκε με 17-6 στο 7′ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 25-13 για να πατήσει το γκάζι στη συνέχεια και να πάει στο ημίχρονο με προβάδισμα 37 πόντων (57-20).

Το υπόλοιπο του παιχνιδιού είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους μικρούς και το τελικό σκορ στον φωτεινό πίνακα έγραψε το 97-53!

Ο Αγγ. Μάτος με 28 (8) πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Χριστοδούλου Σπ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 57-20, 86-41, 97-53.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Τσαρούχας 5, Ανδρέου, Κοσμετάτος Ευ. 9 (2), Κοσμετάτος Γ. 10 (2), Βερούσης 9, Ζώτος, Τότσι 6, Μπόλματης 15 (2), Μάτος Αν. 7, Μάτος Αγγ. 28 (8), Ανέστης, Σοροπάνης 8 (2).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Ρέτσας, Κουκουβάος 3 (1), Βογιατζής, Ιωάννου 11, Μάστορης 2, Βασιλείου, Αχματιώτης 8 (1), Ιωάννου Φ. 13 (1), Καραμάνος 4, Τζουβάνας 10, Μπασούκος.