Τετάρτη 20 Απριλίου 2022

Α' ΕΣΚΑΣΕ: Νίκη ελπίδας! Αστέρας Αλιβερίου-Πρωτέας Σχηματαρίου 56-48

Νίκη ελπίδας για τον Αστέρα Αλιβερίου, που επικράτησε του Πρωτέα Σχηματαρίου με 56-48, πήρε το ροζ φύλλο αγώνος και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή, σε ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα που με 5 ομάδες να υποβιβάζονται, όλα είναι ανοικτά και έτσι φαίνεται πως θα παραμείνουν, όσο αφορά την παραμονή στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, ο Πρωτέας κράτησε το +9 του πρώτου γύρου, σε ένα ματς που ήταν κλειστό, με πρωταγωνίστριες τις άμυνες, αλλά και την αστοχία στην επίθεση. Ο Αστέρας πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ χωρίς όμως να καταφέρει να εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας.

Προηγήθηκε με 16-12 στο 10′ και 32-28 στο ημίχρονο, με το β’ ημίχρονο να έχει αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ. Με καλάθι του Χαντζή ο Πρωτέας μείωσε σε 39-38 για να πετύχει ο Γανωτής με τρίποντο το 42-38 που ήταν το σκορ της γ’ περιόδου.

Στη συνέχεια ο Αστέρας πήγε το ντέρμπι στους 4-6 πόντους, με τον Καραμάνο να κλέβει τη μπάλα και να πετυχαίνει στον αιφνιδιασμό το 53-46 στο 2:30, με τον Πρωτέα να έχεις 2/4 βολές για το 53-48 και τον Καψούλη με τρίποντο στην εκπνοή να πετυχαίνει το τελικό 56-48.

Για το παιχνίδι η ομάδα του Αστέρα Αλιβερίου ανέφερε σε ανάρτηση της στην σελίδα του συλλόγου:

"Η ανδρική μας ομάδα αντιμετώπισε τον Πρωτέα Σχηματαρίου σ'ένα κρίσιμο παιχνίδι στο κατάμεστο κλειστό του Αλιβερίου.

Μας έκαναν περήφανους με την εμφάνιση τους, απέναντι σε μία ομάδα με τους ίδιους στόχους. Κατέθεσαν τη ψυχή τους στο παρκέ και έδειξαν γιατί αξίζουν μία θέση στο όνειρο της παραμονής στη κατηγορία.

Ξεχωριστή μνεία στον υπέροχο κόσμο μας, που κατέκλυσε τις κερκίδες και έδωσε απίστευτη ώθηση στην ομάδα μας!

Συγχαρητήρια στους αθλητές και προπονητές των δύο ομάδων!"

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χουγιάζος-Χαϊνά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 32-28, 42-38, 56-48.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας-Μάστορης): Κουκουβάος, Μεταξάς, Καψούλης 19 (1), Βασιλείου, Γλάρος, Χρυσοσπάθης, Γανωτής 10 (2), Ιωάννου Φ. 2, Καραμάνος 12 (1), Τζουβάνας 2, Ιωάννου Ε. 7 (1), Αχματιώτης 4.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Χαλάτσης, Μπελιάς, Λειβαδίτης 8 (2), Βαϊνάς 2, Σαράφογλου, Μπαλάφας 10, Χατζηστάμου 5, Βλαχάκης, Χαρίσης 3, Παπαγιαννόπουλος 10 (1), Χαντζής Κ. 10 (1).