Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018

Αήττητοι συνεχίζουν οι παίδες, δεν τα κατάφεραν οι νεάνιδες το Αστέρα Αλιβερίου

Τη νίκη πήρε σήμερα ο Αστέρας Αλιβερίου ο οποίος επικράτησε της Καρύστου με σκορ 54-39 για το παιδικό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα 13 πόντων στην Α' περίοδο (19-6), όμως στη συνέχεια
οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και στο 30′ το σκορ έγινε 42-38. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λασπά με επιμέρους σκορ 12-1, καθάρισαν το παιχνίδι. Οι παίδες του Αστέρα συνεχίζουν για 4η σειρά αγωνιστική να οδηγούν την κούρσα αήττητοι στον Α' όμιλο.

Αντίθετα οι νεάνιδες δεν τα κατάφεραν απέναντι στην ομάδα του Πρωτέα Σχηματαρίου η οποία έκανε το 2 στα 2 στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας του Αστέρα Αλιβερίου με 47-36. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά στο σκορ στην δεύτερη περίοδο και δημιούργησαν σημαντική διαφορά στην επόμενη, την οποία συντήρησαν ως το τέλος. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Β. Ρούσσου του Πρωτέα, που σημείωσε 13 πόντους.