Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2022

Α' ΕΣΚΑΣΕ: Άρης Θήβας-Αστέρας Αλιβερίου 77-52

Ο Άρης Θήβας ήταν σοβαρός μετά τα μισά της πρώτης περιόδου και αυτό αρκούσε για να φτάσει σε μια άνετη και αναμενόμενη συνάμα νίκη απέναντι στον Αστέρα Αλιβερίου με 77-52, που τον φέρνει, έστω και λόγω της αναβολής του Λοκρού, στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ο Άρης Θήβας ξεκίνησε χαλαρά και ο Αστέρας το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο για να προηγηθεί με 5-11 στο 6′ βγάζοντας και άμυνες για να ανοίξει και άλλο τη διαφορά.

Ένα τάϊμ-άουτ όμως του Ματσαγγούρα ήταν αρκετό για να επαναφέρει τους γηπεδούχους στην…τάξη για να κάνουν ένα επιμέρους 11-0 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 16-11.

Με ένα ξέσπασμα στη β’ περίοδο ο Άρης πήγε το σκορ στο 26-13 για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 34-19, σε ένα ματς με καλό ρυθμό αλλά με ιδιαίτερη αστοχία, κυρίως από πλευράς Αλιβερίου.

Στο β' ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι που να μπορούσε να φέρει ανατροπή του σκηνικού, ο Άρης εξακολούθησε να διατηρεί τη διαφορά στα ίδια επίπεδα για να φτάσει τελικά στη νίκη με 77-52.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Παναγιωτίδης που σημείωσε 30 (6) πόντους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γερονικολός-Χριστοδούλου Σπ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 34-19, 64-33, 77-52.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Κουτρουλάρας 3 (1), Ματσαγγούρας 4 (1), Τσοπανέλης, Γρυπάρης 6, Παναγιωτίδης 30 (6), Θωμάς 14 (2), Κικίδης Κ. 2, Κανινής 4, Κικίδης Ν. 3 (1), Πανδής 3, Μπόκος 2, Παγώνης 6.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας-Μάστορης): Βασιλείου 1, Καψούλης 12, Βογιατζής, Γλάρος 6, Χρυσοσπάθης 2, Γανωτής 7 (1), Ρέτσας, Τζουβάνας 5, Ιωάννου 4, Αχματιώτης 15 (1).