Κυριακή 14 Μαΐου 2023

Β' ΕΣΚΑΣΕ (Playoffs): Αστέρας Αλιβερίου-Απόλλων Χαλκίδας 62-70

Ο Απόλλων Χαλκίδας πήρε τεράστιο διπλό επί του Αστέρα στο κλειστό του Αλιβερίου με 62-70 και σε συνδυασμό με τη νίκη του Σύλλα στη Λαμία ισοβάθμισε στη δεύτερη θέση με ΑΠΣ και Αστέρα Αλιβερίου, υπερτερώντας στην τριπλή ισοβαθμία έχοντας 3 νίκες στο σύνολο!

Ο Αστέρας από την πλευρά του με νίκη ανέβαινε στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ ανεξαρτήτως τι θα γινόταν την ίδια ώρα στη Λαμία, όμως δεν τα κατάφερε καταλαμβάνοντας την 4η θέση στα playoffs.

Μετά το 3-5 του Απόλλωνα ο Αστέρας απάντησε με επιμέρους σκορ 16-1 ξεφεύγοντας με 19-6 στο 7′ με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να αντιδράσουν μετά το τάίμ-άουτ και να τα καταφέρνουν καθώς μείωσαν σε 19-12 στο 10′ και 25-20 στο 14′.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα, δύο από Αλεξάνδρου και ένα από Κατσούλα ο Απόλλων προσπέρασε με 28-31, για να τελειώσει το ημίχρονο με 35-34.

Στη γ' περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με το σκορ στο 50-49 με τρίποντο του Καψούλη στο τέλος της περιόδου!

Στο 4ο 10λεπτο ο Απόλλων ξέφυγε με 50-57 στο 33′ βάζοντας τις βάσεις για το διπλό ανόδου! Στο 37′ ο Αστέρας μείωσε σε 58-61, αλλά ο Απόλλων δεν έχασε τον έλεγχο του ματς φτάνοντας στη νίκη-άνοδο με τελικό σκορ 62-70!

Για τους νικητές, κορυφαίος ο Κοσμετάτος με 19 (3) πόντους, έχοντας ολύμπια ψυχραιμία από την γραμμή των βολών όταν η μπάλα έκαιγε με 8/8 βολές.

Για τον Αστέρα που δεν τα κατάφερε, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σ. Βογιατζής με 15 (1) πόντους.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-12, 35-34, 50-49, 62-70.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Μεϊντάνης 11 (1), Κουκουβάος, Καψούλης 8 (2), Μάστορης Ι., Μάστορης Θ. 7, Τσελιαγκός, Καραμάνος, Τζουβάνας 2, Ιωάννου Ε. 7 (1), Βογιατζής Παντ. 12 (2), Βογιατζής Σοφ. 15 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Νικολάου): Αλεξάνδρου 6 (2), Μαρίνος, Στεφάνου, Κατσούλας 19 (2), Κοσμετάτος 19 (3), Τομαράς 7 (1), Καλόγηρος, Τζατζάς 7, Αποστολάτος 12 (2).