Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2019

Σταθερά στην κορυφή ο Αστέρας Αλιβερίου για την Β' ΕΣΚΑΣΕ

Σταθερά μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας ο Αστέρας Αλιβερίου που επικράτησε δύσκολα, έχοντας όχι καλή εμφάνιση επί της Ερέτριας με 53-46,
σε ένα αγώνα με χαμηλό σκορ και με πρωταγωνίστριες τις άμυνες. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 22-13, αλλά η Ερέτρια αντέδρασε για να περάσει μπροστά στο σκορ με 30-31 και να κλείσει η γ’ περίοδος με 35-31.
Στην τελευταία περίοδο, με τον Γλάρο να πετυχαίνει 5 καθοριστικούς πόντους ο Αστέρας ξέφυγε με 50-40, η Ερέτρια μείωσε στους 6, με τους γηπεδούχους να βάζουν στο τέλος τις βολές για να επικρατήσουν τελικά με 53-46 απέναντι στην Ερέτρια που ήταν μαχητική αλλά και πάλι είχε επιθετικό πρόβλημα, κυρίως στο πρώτο μισό του αγώνα.

Διαιτητές: Τσάλλας-Κάλφα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-6, 22-13, 35-31, 53-46.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Αποστόλου 4, Αδάμης, Παπανικολάου 10, Ιωάννου 10 (1), Γλάρος 9 (1), Μάστορης Θ. 4, Λουμπένοφ, Μάστορης Ν., Νικολάου 7, Τζουβάνας 2, Γυφτονικολός 8, Σέγκος.
ΕΡΕΤΡΙΑ (Κόντος-Ρήγας): Γαλάνης, Ψωμάς 7 (1), Αποστόλου 3 (1), Κοντογιάννης 3, Βαλκάνος 6 (1), Μπαλάφας 10, Κανάκης 12, Ωραιόπουλος, Τουλουμτζής 5 (1).