Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019

Ντέρμπι για Αίαντα Αλιβερίου και Γ.Σ.Στυρών για την Γ' ΕΣΚΑΣΕ

Ματς ακατάλληλο για…καρδιακούς στο Αλιβέρι, με τον Αίαντα να παίρνει τη νίκη απέναντι στα Στύρα με 72-69 στην παράταση! Ο αγώνας είχε σασπένς με πολλές εναλλαγές στο σκορ
που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Ο Αίας προηγήθηκε με 40-39 στο ημίχρονο και 55-54 στο 30′ με τα Στύρα με πρωταγωνιστές τους Χουλιαρά-Ησαϊα να παίρνουν το προβάδισμα με 57-61 μετά από δίποντο του Νεστούρη στο 4:30 για το τέλος της κανονικής διάρκειας.
Με τους Φερμελή και Δήμου ο Αίας πέρασε μπροστά με 63-61 για να ισοφαρίσει στα 24” για το τέλος ο Ησαϊας σε 63-63, σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση καθώς στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων αρχικά ο Πολύχρονος και στη συνέχεια ο Δήμου μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Πάλλη δεν ευστόχησαν.
Στον έξτρα χρόνο και μετά την αποβολή με 2ο αντιαθλητικό του Χουλιαρά, ο Αίας πήρε το προβάδισμα με 67-63 μετά από καλάθια των Δήμου και Πάλλη για να μειώσουν τα Στύρα στο τέλος σε 72-69.

Διαιτητές: Αρτσίτας-Αποστόλου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 40-39, 55-54, 63-63 (καν.διάρκεια), 72-69 (τελ.αποτελ.).

ΑΙΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Σαλταρίκος): Πολύχρονος Γ. 4, Μπάνος Δ. 4, Δήμου 25 (3), Ταπεινός Δ. 6, Φερμελής 17 (2), Πάλλης 12, Καδδίτης 2, Κούρτης, Δενδρινός, Λαλιώτης, Καρατζάς, Τσαλιαγκός.
Γ.Σ.ΣΤΥΡΩΝ (Χουλιαράς): Μπατσόλας Γ., Μπατσόλας Χ., Χουλιαράς 22 (4), Νεστούρης 13 (1), Ησαϊας 26 (3), Τσούλης, Μποντούρι, Μπαλτάς 6, Γκεμίσης 2.