Σάββατο 11 Μαΐου 2019

Έκλεισε τη χρονιά με νίκη ο Αστέρας Αλιβερίου

Με νίκη ολοκλήρωσε τη φετινή χρονιά ο Αστέρας Αλιβερίου ο οποίος έχει ήδη πανηγυρίσει την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ καθώς επικράτησε στο Μαρτίνο του Οπούντιου με σκορ 61-71
για την τελευταία αγωνιστική στα playoffs της Β’ ΕΣΚΑΣΕ. Οι παίκτες του Λασπά πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας ένα προβάδισμα 7 πόντων (28-35). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 19-12 στο γ’ δεκάλεπτο έφεραν το ματς στην ισοπαλία (47-47). Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με δικό τους επιμέρους σκορ 14-24 κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με το τελικό 61-71.

Ο Αστέρας που είχε πολυφωνία στην επίθεση, έφτασε δίκαια στην νίκη, με τέσσερις παίκτες να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τον Οπούντιο ο Θεοδώρου σημείωσε 23 πόντους. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η συμμετοχή 4 νεαρών παικτών της ομάδας του Οπούντιου Μαρτίνου (Κυράνας, Κερφύλλιας, Δημάκης Κ., Δημάκης Δ.) οι οποίοι πήραν χρόνο συμμετοχής στην αντρική ομάδα.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Γερονικολός.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, 17-21, 19-12, 14-24.

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ (Μάτος): Κυράνας, Βέλλιος 15 (3), Κερφύλλιας 3 (1), Ξυδιάς 9 (2), Βισβίκης 3 (1), Κωτσαλάς 2, Δημάκης Κ., Δημάκης Δ., Δημάκης Σ. 11, Θεοδώρου 23.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Αποστόλου 10 (1), Αδάμης 9 (3), Παπανικολάου 4, Ιωάννου 11 (2), Γλάρος 4, Μάστορης 11 (1), Γανωτής 7, Σέγκος 5, Γυφτονικολός 10.