Σάββατο 14 Μαΐου 2022

Α' ΕΣΚΑΣΕ: Δια πυρός και σιδήρου! (Αστέρας Αλιβερίου-Αλίαρτος 49-44)

Ο Αστέρας παρότι τα βρήκε σκούρα για 36 λεπτά απέναντι στην Αλίαρτο κατάφερε με επιμέρους σκορ 9-0 σε ένα λεπτό, να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί φτάνοντας στη νίκη σε ένα must win παιχνίδι για την ομάδα του Ρέτσα. Ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο (15-15 στο 10″ και 27-28 στο 20′) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο.

Η φιλοξενούμενη Αλίαρτος προσπέρασε με 31-35 στο 26′ και 34-37 στο 30′ για να βάλει πολύ δύσκολα στην ομάδα του Αλιβερίου.

Με το σκορ στο 37-41 στο 36′ ο Αστέρας έτρεξε μέσα σε ένα αγωνιστικό λεπτό επιμέρους σκορ 9-0, προσπερνώντας με 46-41 στο 37′, για να επικρατήσει με το τελικό 49-44.

Ο Καψούλης με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αλιβερίου, ενώ για την Αλίαρτο, ο Μάρκου σημείωσε 14 (1).

Για το παιχνίδι η ομάδα του Αστέρα Αλιβερίου ανέφερε σε ανάρτηση της στην σελίδα του συλλόγου:

"Α.Ο. Αστέρας - Ν.Γ.Σ. Αλιάρτου 49-44

Σπουδαία νίκη!!!

Η άμμος στη κλεψύδρα του πρωταθλήματος τελειώνει και δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, η ομάδα μας αντιμετώπισε ένα σύλλογο με εξαιρετική αγωνιστικότητα.

Τα παιδιά κατάφεραν στο τέλος να γυρίσουν το παιχνίδι και να αγκαλιάσουν σφιχτά τη πολυπόθητη νίκη, που μας κρατά σε τροχιά παραμονής στη κατηγορία.

Ο κόσμος μας για άλλη μία φορά πολύτιμος αρωγός και άξιος συνοδοιπόρος!!! Στις δύο τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος σας θέλουμε όλους κοντά μας!!!

Συγχαρητήρια σε αθλητές και προπονητές των δύο ομάδων..."

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Νικολιάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 27-28, 34-37, 49-44.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Κουκουβάος 4, Καψούλης 17, Γανωτής 9, Χρυσοσπάθης 2, Αχματιώτης 5 (1), Ρέτσας 4, Ιωάννου 2, Τζουβάνας 6.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Τζανόπουλος Ε., Τσέκος 3, Παπαποστόλου 7, Μάρκου 14 (1), Σκυριανός 10 (1), Τζανόπουλος Τ., Λάζαρης 1, Κατσιμίχας 3 (1), Βλαχογιάννης, Αντωνίου 6 (1), Τζαβαρίνης.