Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023

Κύπελλο ΕΣΚΑΣΕ: Αστέρας Αλιβερίου-ΠΑΠΕΛ 61-63

Η ΠΑΠΕΛ πήρε την εκτός έδρας νίκη-πρόκριση, κερδίζοντας στο κλειστό του Αλιβερίου τον τοπικό Αστέρα με 63-61, σε ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι
έστω και δύσκολα πέρασαν στο final-4 της διοργάνωσης, ενώ ο Αστέρας από την πλευρά του ήταν ανταγωνιστικός σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ.

Η ΠΑΠΕΛ προηγήθηκε με 13-21 στο 10′ ο Αστέρας

αντέδρασε και προσπέρασε στο ημίχρονο με 32-27, για να πάρει εκ νέου την πρωτοπορία η φιλοξενούμενη ομάδα φτάνοντας τελικά στη νίκη με 61-63, με τον Γκιζόγιαννη να πετυχαίνει το τελευταίο καθοριστικό καλάθι που έδωσε τη νίκη στην ΠΑΠΕΛ.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Μασλατζίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 32-27, 44-49, 61-63.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Κεράτσας 1, Καψούλης 14, Μάστορης Ι., Μάστορης Θ. 6, Μεϊντάνης 10 (2), Μοιρώτσος, Ιωάννου Φιλ. 1, Καραμάνος 18 (4), Βογιατζής Παντ. 11 (1), Ιωάννου Ευστρ., Βογιατζής Σοφ.

ΠΑΠΕΛ (Πούλος): Μπέγκα 5, Σκυριανός 2, Τσακός 10, Χατζησωτηρίου 1, Πούλος 6, Σιαραψής 7 (1), Παπαδόπουλος, Μποϊντάς, Πριόνας, Τάρλας, Γκιζόγιαννης 24 (1), Τριανταφύλλου 8 (1).