Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2017

Συμπολίτες μας έτρεξαν στον κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας

Έντονο άρωμα Εύβοιας από την ευρύτερη περιοχή του Αλιβερίου είχε ο 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας που ολοκληρώθηκε. Ανάμεσα στους συμπολίτες μας που έτρεξαν ήταν οι συνήθεις ύποπτοι του αθλήματος,
Παναγιώτης Καδδίτης, Γιώργος Σκαρλής, Γιάννης Μαρκουλής, Σπύρος Ντάσης, Κώστας Καλλιανιώτης, Κυπαρισσία Ηλία κ.α., οι οποίοι διακρίνονται στις φωτογραφίες παρακάτω.
Ο αγώνας έγινε με ρεκόρ συμμετοχών σε όλες τις κατηγορίες. 'Ετρεξαν συνολικά 51.000 δρομείς εκ των οποίων οι 18.500 αγωνίστηκαν στον Αυθεντικό Μαραθώνιο.
Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, ο 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος ήταν υπόθεση Κενυατών. Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Σάμουλε Καλαλέι, καλύποντας την απόσταση των 42.195 μέτρων από τον Μαραθώνα μέχρι το Παναθηναϊκό Στάδιο σε χρόνο 02:12:17.
Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Λούκα Ρότιτς με χρόνο 02:14:18 και τρίτος ο επίσης Κενυάτης Γιέγκο Κίπτο με χρόνο 02:16:08.
Μάλιστα, από την αφρικανική χώρα ήταν και οι επόμενοι δύο δρομείς: 4ος ο Τζον Κομέν με χρόνο 02:16:26 και 5ος ο Έβανς Μπίβοτ με 02:16:36.
Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε την κλασική διαδρομή, τερματίζοντας στην 8η θέση με χρόνο 02:27:21 ήταν ο Κώστας Γκελαούζος.