Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023

Β' ΕΣΚΑΣΕ (Α' ΟΜΙΛΟΣ): Απόλλων Χαλκίδας-Αστέρας Αλιβερίου 52-57

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρα Αλιβερίου, που επικράτησε στο κλειστό Κανήθου του Απόλλωνα Χαλκίδας με 52-57, έκανε το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια και εξασφάλισε από σήμερα την 1η θέση στον όμιλο και το μπόνους του +1 πόντου στα playoffs ανόδου!

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του διάρκεια με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα με 0-7 στο 2′ με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να μειώνουν σε 15-16 στο 10′.

Πόντο πόντο στη συνέχεια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με καλάθι του Ιωάννου με 37-38 στο ημίχρονο. Με επιμέρους σκορ 8-8 και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο στο γ’ δεκάλεπτο το σκορ έγινε 45-46.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες σε ρεσιτάλ αστοχίας έφτασαν στο 50-50 στο 38′. Ο Καψούλης με τρίποντο έκανε το 50-54 στο 39΄, ο Απόλλωνας μείωσε με καλάθι του Αποστολάτου σε 52-54 αλλά ο Βογιατζής με τρίποντο από τα 9 μέτρα στην εκπνοή της επίθεσης των φιλοξενουμένων χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Παντελίδης Κ.-Γιαπλές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 37-38, 45-46, 52-57.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Νικολάου): Κουταλιανός, Αλεξάνδρου, Μούντριχας 6 (1), Στεφάνου, Κατσούλας 19, Κοσμετάτος, Τομαράς 13 (3), Καλόγηρος 2, Τζατζάς 5, Αποστολάτος 7 (1), Προκοπάκης, Οουϊε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Κουκουβάος, Γλυκός, Αδάμης, Καψούλης 12 (1), Μάστορης Ι., Μεϊντάνης 14, Βασιλείου, Βογιατζής Σοφ., Ιωάννου Ε. 8, Βογιατζής Π. 21 (2), Τζουβάνας 2.