Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2018

Αδειάζει η άμμος από την κλεψύδρα

Με την ήττα στις αποσκευές του γύρισε στο Αλιβέρι από τη Ραφήνα ο Ταμυναϊκός και παραμένει ουραγός στον 7ο όμιλο της Γ' Εθνικής. Στην προηγούμενη επίσκεψή του, στο ίδιο γήπεδο, το ...2017, είχε επικρατήσει, αλλά της
έτερης ομάδας της Ραφήνας, της Θύελλα, με 1-0 με γκολ του Κώτση.
Σήμερα ο Ταμυναϊκός έχασε, ενώ και ο Κώτσης δεν ξεκίνησε βασικός στο ματς.

Ο ΑΟΧ πέταξε ένα ημίχρονο, το πρώτο, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν νωρίς με 2-0.
Στο 19' από φάουλ ο Τσακίρης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε και σε σώματα παίκτη του Ταμυναϊκού και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρδη για το 1-0.
Στο 24' η Τριγλία σκόραρε ξανά από στημένη φάση και πήρε ισχυρό προβάδισμα.
Από κόρνερ, ο Τσακίρης με κεφαλιά έγινε "δήμιος" του Ταμυναϊκού και έκανε το 2-0.
Να σημειώσουμε ότι η Τριγλία στο ξεκίνημα του ματς είχε και δοκάρι με τον Καραγιάννη.
Στο β' ημίχρονο ο Ταμυναϊκός όντας με την πλάτη στον τοίχο, προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν εύκολη υπόθεση.
Πήρε μέτρα στο γήπεδο και την κατοχή, έφτανε με αξιώσεις μέχρι την αντίπαλη περιοχή, αλλά ο χρόνος περνούσε σε βάρος του χωρίς να μπορεί να ξαναμπεί στο ματς.
Το έκανε στο 93', μειώνοντας σε 2-1 με τον Ραμπαβίλα, αλλά η ...άμμος από την κλεψύδρα είχε αδειάσει.
Κάτι ανάλογο έπαθε και η Χαλκίδα στον εντός έδρας αγώνα της με τον Παναργειακό, που βρέθηκε να χάνει με 2-0 και μείωσε στις καθυστερήσεις χωρίς κάτι παραπάνω.

Ετσι, ο Ταμυναϊκός υποχρεώθηκε σε ήττα και πλέον η υπόθεση "σωτηρία" δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.
Ντεμπούτο με τη φανέλα της ομάδας της Εύβοιας έκαναν οι Παπαδάκης και Παν. Κατσάμπας.

Διαιτησία: Λεμπέσης (Πειραιάς), Σγουράκης (Πειραιάς), Μουτάφης (Κυκλάδες).

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Ιωσήπου, Καμβύσης, Τσάγκαρης, Μακρής, Τσακίρης, Καραγιάννης. Κότσι (79' Κατσαβριάς), Αρώνης (46' Νικολακόπουλος), Αμντουραχμάνι (90' Ζαφειρόπουλος), Ντάφλας (92' Σολδάτος), Ιγκλαντίν.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Λαθουράς): Μπάρδης, Παπαδάκης (68' Βασ. Καρατζάς), Πιλάτης, Βασ. Αναστασίου, Καρράς, Μαν. Αναστασίου (46' Κώτσης), Μήτρου, Αντμίρ, Παν. Κατσάμπας, Ραμπαβίλας, Κούρτης (83' Κ. Καρατζάς).