Δευτέρα 6 Μαρτίου 2023

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (ΓΥΝΑΙΚΩΝ): ΠΑΣ Λαμία 1964-Ταμυναϊκός 6-2 (video)

H ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών του ΠΑΣ Λαμία 1964 επικράτησε με 6-2 της αντίστοιχης του Ταμυναϊκού Αλιβερίου στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής στο Δημοτικό γήπεδο Μεγάλης Βρύσης.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 με την Κωστορρίζου να ανοίγει το σκορ στο 33΄ και να ισοφαρίζουν οι φιλοξενούμενες στο 41΄ με την Τζόκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πενταγιώτη (50') έβαλε την ομάδα της Λαμίας μπροστά στο σκορ αλλά πέντε λεπτά αργότερα (55΄) η Μανδρουκάκη έφερε το ματς στα ίσα.

Από το σημείο αυτό και μετά ο αγώνας ήταν επιθετικός μονόλογος για τις αθλήτριες του ΠΑΣ Λαμίας, με αποτέλεσμα χάρη σε τέρματα των Οικονόμου (60΄, 74΄), Καραδήμα (69΄) και Πενταγιώτη (71΄) να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ σε 6-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στην έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των εκλιπόντων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος των Τεμπών.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρβούνη Αλ., Γκατζούνα Ελ.-Γαλάνη Ελ.

ΓΚΟΛ: 33′ Κωστορίζου, 41 Τζόκα, Πενταγιώτη 50′ & 71′, 55 Μανδρουκάκη, 60′ & 74′ Οικονόμου, Καραδήμα 69 .

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 1964 (Κώστας Παπαστάμος): Σπουρνιά,  Ρίζου Αρ. (73΄ Κωστορρίζου Ευαγγ.), Νταρλαδήμα (76΄ Κωστορρίζου Βασ.), Κουρομπλή (73' Τσώρου ), Οικονόμου, Κωστορρίζου Γερ. (62΄ Καραδήμα), Παπαστάμου, Πενταγιώτη, Φαρδέλα (62΄Φούντα), Χότζα, Παπαδοπούλου.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Μπόκαρης): Αποστόλου (67΄ Σταματάκου), Πανά (46΄ Αντωνίου), Καδδίτη, Ντεμίρι, Σκανδάλη (70΄ Κουβαρά), Μπαϊρακτάρη, Μιχελή Μαρ., Κουκούμη (67΄ Μιχελή Τρ.), Τζόκα, Μανδρουκάκη, Πέππα (67΄ Καβαλάρη).

-Τα στιγμιότυπα του αγώνα ΠΑΣ Λαμία-Ταμυναϊκός Αλιβερίου 6-2, είναι από το Star κεντρικής Ελλάδας (ρεπορτάζ: Βαγγέλης Ζαγκώτσης/κάμερα: Γιώργος Καρακάντζας)-