Κυριακή 12 Μαρτίου 2023

Γ' ΕΣΚΑΣΕ (Α' ΟΜΙΛΟΣ): Ληλάντιο-Αίας Αλιβερίου 80-66

Την αήττητη του πορεία στο πρωτάθλημα της Γ' ΕΣΚΑΣΕ συνέχισε το Ληλάντιο, επικρατώντας εντός έδρας του Αίαντα Αλιβερίου με 80-66. Οι γηπεδούχοι με αρκετές λύσεις επιθετικά  προηγήθηκαν με 24-15 στο 10′ και με 46-39 στο ημίχρονο σε ένα άκρως παραγωγικό 20λεπτο και από τις δύο ομάδες.

Η ομάδα του Αλιβερίου "μάζεψε" τη διαφορά στη συνέχεια (66-61 στο 30′), με το Ληλάντιο να καθαρίζει το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 14-5, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 80-66.

Ο Βασιλείου με 28 (4) οδήγησε την ομάδα του επιθετικά, ενώ για τον Αίαντα, ο Μοιρώτσος σημείωσε 30 (1) πόντους.

Διαιτητές: Χατζής-Γκαράς

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 46-39, 66-61, 80-66.

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Λασπάς-Μπρούζος): Κούτρας 7, Κορόζης, Γκουντελάκης 9 (3), Γαλάνης 5, Κουσερής 9 (2), Σαλεμής 3 (1), Κόφφας 16, Σφύρλας 2, Δράμης, Κουτσουνάκης 1, Βασιλείου 28 (4).

ΑΙΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Σαλταρίκος): Σαμαράς 11 (3), Μπάνος 4 (1), Μάλλιος 5, Μοιρώτσος 30 (1), Φερμελής 9 (3), Μάτζιαρης, Ρουμελιώτης, Λάμπρου 6, Φωτιάς 1.