Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018

Μόνος πρώτος και αήττητος ο Αστέρας Αλιβερίου

Ο Αστέρας Αλιβερίου πήρε μια ακόμα νίκη σε ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αυτή τη φορά απέναντι στις Κονίστρες με 48-49, σε ένα αγώνα που δεν είχε καλό θέαμα αλλά είχε σασπένς και…θρίλερ εξέλιξη στο τέλος!
Στα 17" δευτερόλεπτα για το τέλος οι Κονίστρες ήταν μπροστά με 48-47 με τον Ιμπέζα να έχει εκεί 0/2 βολές και στην τελευταία επίθεση του Αστέρα οι φιλοξενούμενοι αρχικά έχασαν την επίθεση αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Μάστορης με σουτ από μέση απόσταση σχεδόν σε νεκρό χρόνο έδωσε τη νίκη στους τυπικά φιλοξενούμενους με 48-49 που τους διατήρησε μόνους πρώτους στην κορυφή!

Το ντέρμπι πήγαινε από την αρχή στον πόντο, με τις Κον΄σιτρες να έχουν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 25-22 ενώ στο 30’ το σκορ ήταν 35-34.
Τα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν…χιτσκοκικό χαρακτήρα, με τον Αστέρα να παίρνει τη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη δια χειρός Θέμη Μάστορη στα 4 δέκατα του δευτερολέπτου πριν το φινάλε!

Διαιτητές: Κάλφα-Χατζής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 25-22, 35-34, 48-49.

A.O.ΚΟΝΙΣΤΡΩΝ (Ιμπέζα): Σταμπουλόπουλος 7, Μιχόπουλος 6, Παπαευγγέλου, Δημάς Ν. 5, Ψαριανός 10, Αποστολίδης 5 (1), Δημάς Χ., Ιμπέζα 15, Τσιαχτάνης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Αποστόλου, Παπανικολάου 13 (1), Ιωάννου, Γλάρος 2, Μάστορης 9 (1), Γανωτής 6 (1), Νικολάου 5 (1), Τασιόπουλος, Γυφτονικολός 14, Τζουβάνας.