Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018

Αστέρας κορυφής...νίκη απέναντι στον ΓΑΣ Βασιλικού σε κατάμεστο γυμναστήριο!

Μόνος πρώτος στην κορυφή της Β’ ΕΣΚΑΣΕ ο Αστέρας Αλιβερίου μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο ντέρμπι κορυφής επί του ΓΑΣ Βασιλικού με 52-63! Σε ένα σχεδόν κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο,
οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα φτάνοντας στη νίκη και έχοντας ως σημαντικό αβαντάζ για τη συνέχεια σε πιθανές μελλοντικές ισοβαθμίες μια διαφορά 11 πόντων.

Στο ημίχρονο ο Αστέρας προηγήθηκε με 28-33 και τη διαφορά την έχτισε στο γ’ 10λεπτο όταν πήγε τη διαφορά στο +10 (36-46).
Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά στο τέλος με καθοριστικούς πόντους του Γανωτή φτάνοντας τελικά στη νίκη με 52-63.
Καλύτερος των γηπεδούχων ο Κικίδης με 27 πόντους, ενώ από τον Αστ.Αλιβερίου που είχε πλουραλισμό στην επίθεση, ξεχώρισαν οι Γανωτής, Παπανικολάου, Μάστορης.

Διαιτητές: Σοφόπουλος-Θωμά.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-14, 28-33, 36-46, 52-63.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου): Καρυστινός, Βεκρής, Περικλέους, Καψούλης 9, Κόκκορης 3, Κούτρας, Γιάνναλος 4, Μπέλλος 5, Κικίδης 27 (3), Κατσαρός 2, Ψαριανός, Μακρύγιαννης 2.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Αποστόλου 4, Αδάμης, Παπανικολάου 12 (2), Ιωάννου 12, Γλάρος 2, Μάστορης 10, Νικολάου, Γανωτής 14 (1) , Σέγκος 2, Γυφτονικολός 4, Τζουβάνας 3.