Κυριακή 7 Απριλίου 2019

Β' ΕΣΚΑΣΕ (playoffs): ΓΑΣ Βασιλικού-Αστέρας Αλιβερίου 73-51

Ο ΓΑΣ Βασιλικού πέτυχε την πρώτη του νίκη στα playofffs και μάλιστα με εμφατικό τρόπο απέναντι στον Αστέρα Αλιβερίου με 73-51, βάζοντας παράλληλα τις βάσεις για την άνοδο στην Α’
κατηγορία, καθώς στο τέλος αυτού του μίνι πρωταθλήματος οι 3/4 ομάδες θα πάρουν τα εισιτήρια της ανόδου!
Οι γηπεδούχοι πήραν ώθηση από τον κόσμο τους που γέμισαν για μια ακόμα φορά το κλειστό γυμναστήριο της περιοχής, εξασφάλισαν διαφορά ασφαλείας για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνος και να πάνε πλέον να παίξουν στην ουσία την άνοδο στο ζευγάρι αγώνων  που ακολουθούν με τον Οπούντιο Μαρτίνου.

Το Βασιλικό μπήκε από την αρχή καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε με 21-12 στο 10λεπτο και διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το ημίχρονο (39-29).
Το ξέσπασμα στη γ’ περίοδο και το επιμέρους σκορ 22-8 έκρινε τον αγώνα, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 61-37 έχοντας σε αυτό το διάστημα καθοριστικό τον Κικίδη που πέτυχε 12 (2) πόντους. Το τελευταίο 10λεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με το Βασιλικό να παίρνει τη νίκη με 73-51.
Οι Κικίδης και Καψούλης οδήγησαν τους νικητές επιθετικά στο δρόμο προς την επιτυχία, ενώ από τον Αστέρα που δεν ήταν απόλυτα έτοιμος ο τραυματίας Ιωάννου, ξεχώρισαν οι Γυφτονικολός και Μάστορης.

Διαιτητές: Βαρσαμάς-Μασλατζίδης Λ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 39-29, 61-37, 73-51.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Λέφας): Ντούρας, Βεκρής 3 (1), Καρυστινός 5 (1), Καψούλης 21, Μαντάς, Κουσερής, Κόκκορης 3 (1), Μπέλλος 3, Κικίδης 21 (3), Κατσαρός 8, Ψαριανός 3, Αναστασίου 6.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Αποστόλου 7 (1), Κουκουβάος, Παπανικολάου 7 (1), Ιωάννου 3 (1), Γλάρος, Μάστορης Θ. 11 (3), Νικολάου, Γανωτής 3, Τσόκας, Γυφτονικολός 13, Σέγκος 7.