Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019

Β' ΕΣΚΑΣΕ (playoffs): Αστέρας...ανόδου! (pics)

Μεγάλη σε έκταση και σημασία νίκη για τον Αστέρα Αλιβερίου στην πρεμιέρα των playoffs που επικράτησε του Οπούντιου Μαρτίνου με 63-43 ξεκινώντας ιδανικά το μίνι πρωτάθλημα που θα κρίνει την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ.
Οι παίκτες του Λασπά πήραν καθαρό προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο με ευστοχία από την περιφέρεια (5 τρίποντα στο β’ 10λεπτο) κλείνοντας το ημίχρονο στο +15 (36-21). Στη συνέχεια ο Αστέρας κράτησε τη διαφορά σε υψηλά στάνταρ για να επικρατήσει με 63-43 έχοντας εκτός από τη νίκη και το πλεονέκτημα που δίνει το +20 σε ενδεχόμενες πιθανές ισοβαθμίες.

Διαιτητές: Τσάλλας-Κάλφα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 36-21, 44-27, 63-43.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Λασπάς-Ρέτσας): Αποστόλου 6, Κουκουβάος, Παπανικολάου 7 (1), Ιωάννου 20 (3), Γλάρος 8 (2), Μάστορης Θ. 12 (2), Νικολάου 4, Γανωτής 4, Τσόκας, Σέγκος, Γυφτονικολός 2, Μάστορης Ν.
ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ (Μάτος): Βέλλιος 6 (2), Ξυδιάς 5 (1), Βισβίκης, Κωτσαλάς 8, Μαλέρδος 6, Δημάκης 3, Ζάχαρης, Θεοδώρου 15.